21 Aralık 2014 Pazar

Sevginin Gücü

Ben doğduğumda anne veya babamı seçerek dünyaya gelmedim.Ya sen?Hiç birimiz bu dünyaya gözlerimizi açtığımızda ailemizin kim olduğunu bilmiyoruz.Ailemizi,hayatımızda bizi nelerin beklediğini yaşayarak,deneyimlerle öğreniyoruz. Kimileri bu hayatta çok şanslı kimileri ise kendi şansını kendi yaratmak zorunda.
Ben kendi hayatıma,aileme,yaşadıklarıma hep şükrettim. Fakat geçen yılbaşında gözlerimi daha farklı açmamı sağlayan bir olay yaşadım.Kendi Interact kulubümle beraber yaşları ya bana yakın ya da daha küçük engelli ve down sendromlu çocuklarla bir gün geçirdik.Onlarla beraber ağaç süsleyip,dans edip,sandalye kapmaca oynadık.Ben o akşam eve gidince insanın içinde bulunduğu "engellere" rağmen gülümsemenin ne demek olduğunu anladım.
Bir sene içinde beni olgunlaştıracak pek çok olay yaşadım.İnsan her gün bir şeyler öğreniyor.Dünde böyle bir gündü benim için.Yine Interact kulubümdeki arkadaşlarımla iş birliği içinde bir etkinlik gerçekleştirdik. Umut Çocukları adında yaşları 10-17 arasında değişen 50 çocuğun okuduğu ve yaşadığı okula gittik. Daha önce sokaklarda yaşamış bu çocuklar ilk kez tanışmamıza rağmen  son derece sıcak ve içtendiler. Başta nasıl davranacağımızı,neler yapacağımızı bilmesek de sonradan sohbet ederek kaynaştık. Hepsinin birbirinden farklı hayat hikayeleri,dramları var. Küçücük yaşlarında çok şey yaşamışlar. Hepsi birbirinden tatlı,sevimli ve bir o kadar da yetenekli.Bazıları şarkı söylüyor bazıları çeşitli müzik aletleri çalıyor,satranç oynuyor. Keşfedilmeyi bekleyen yetenekler oldukları kesin.İlerde pilot,polis,mimar  veya satranç öğretmeni olmak isteyenler var.
Yetişkinlerin deyimiyle "geleceğimiz"olan bu çocukların sevgi kadar ihtiyacı oldukları bir şey yok. Kendi hayatlarımıza,dertlerimize odaklanıp başka hayatlarda neler olduğunu bilmiyoruz.  Unutmayalım ki sevgi gerçekten paylaştıkça çoğalır.Onlarla geçireceğimiz bir gün onlar için çok değerli. Ziyaretlerine gidelim,hayatlarına ortak olup yalnız olmadıklarını onları düşünen insanlar olduklarını hissettirelim.
Yeni bir yıla başlarken bizden istedikleri sevgiyi onlara verelim. Sevginin yanı sıra bir oyuncak da gülümsemelerini sağlar. Bizden oyuncak istediklerini belirtmeden geçemeyeceğim. :)
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder