4 Ağustos 2016 Perşembe

İskandinavya'nın Güzeli : Finlandiya

Tam 1 sene önce Finlandiya'da yelken kampındaydım.Hava yaz olmasına karşın zaman zaman soğuk ve yağmurluydu.Tanıştığım insanların en büyük problemi hava şartlarıydı.Herkes mutlu,hayatını doya doya yaşayan tiplerdi.Bu satırları yazarken sanki ütopik bir yeri anlatıyor gibi hissetsem de bu gerçek Finlandiya.Türkiye'ye 3 saat uzaklıktaki bu ülke bana şimdi yaşadığım en güzel zamanları hatırlatıyor.
Başka bir yazımda nerede napılır hepsini yazmak istiyorum.Bu daha çok genel bir ülke tanıtımı.

1-Hava soğuk olabilir ama insanları kesinlikle sıcakkanlı.Kaldığım aile dünyanın en tatlı çiftiydi.İkisi de emekli.Bahçeleri(aslında ormanları desek daha doğru) böğürtlen,mantar,yaban mersini cenneti.Tadları,kokuları muazzam.Yemek yapmayı,beraber şarkı bestelemeyi çok seviyorlar.Gerçek bir emeklilik hayali.
2-İnanılmaz kahve tüketiyorlar.Sabah uyanınca gelen o kahve kokusu sizi uyandırmak için birebir.
3-Yedikleri yemeklerin hepsi doğal,katkı maddesi olmadan,gerçek yemek nasıl olur anlıyorsunuz.
Yediklerim aklıma geldikçe karnım açıktı.Hayatımda yediğim en güzel deniz ürünleri buradaydı.(Norveç'e gidene kadar fikrimin arkasındayım.)
4-İnsanların ülke gündemi o kadar güzel ki televizyon izlerken,gazete okurken 'Dünya'da güzel olaylarda da oluyor.'dediği bir gündem düşünün.Sonra televizyonu açın ve gerçek dünyaya dönün.
5-Bana yaptırdıkları en çılgınca şey buz gibi denizden sonra saunada yanana kadar durmaktı.
6-Yaz aylarında hava en erken 22.30 civarı kararmaya başlıyor.Asla bitmeyen günler için bekleriz.
7-Tepeden bakınca İstanbul ne kadar beton ne kadar yeşile düşmansa Finlandiya'da durum tam tersi.Zaten havaalanı bile ormanın içine yapılmış,her yer yemyeşil.Havası bile ciğerlerinize bahar etkisi yaratıyor.
8-Herkes spor yapıyor.Genç yaşlı hiç fark etmeden sokaklarda her an spor yapan biriyle karşılaşmanız mümkün.

Aklıma gelen ana maddelerle,hayallerin ülkesi Finlandiya hakkında bazı bilgiler bunlar.Ben yazdıkça hüzünlendim tahminimce siz de okurken hüzünleneceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder